Search
Search

Liposomalna tehnologija

Što je liposomalna tehnologija?

Sve češće se govori o liposomalnim vitaminima, a o čemu se točno radi saznati ćete u  sljedećem tekstu. Već neko vrijeme, liposomalna tehnologija je korištena u doziranju lijekova. Njezina uloga je jako bitna budući da omogućuje aktivnoj tvari da dosegne svoj cilj bez utjecaja na druge stanice ili dijelove u organizmu. Glavne zasluge za to mogu se pripisati liposomima.

Što je liposom?

Liposom je mikroskopski mjehurić koji se sastoji od vodene jezgre i fosfolipida, od istog materijala od kojeg se sastoji naša stanična membrana.  Ti mjehurići kada se ispune molekulom, kao što je vitamin C, omogućuje našem tijelu da ga lako apsorbira (iskoristi).
 
Apsorpcija / iskoristivost normalnog vitamina C je 20%, dok je apsorpcija liposomalnog vitamina C između 90 i 95%. (Ukošeno poboldano, malo naglašeno i odvojeno od ostalog teksta)
 
Kada liposomi dođu do tankog crijeva, oni se apsorbiraju izravno u krvotok za razliku od ostalih dodataka prehrani, gdje enzimi u ustima i želucu, probavni enzimi, žučne soli i različita crijevna flora oslabe nutrijente prije nego što se do kraja prerade u jetri i budu korisne tijelu .
Kako su naši liposomi sastavljeni od fosfolipida (suncokretov lecitin), koji su identični onima u ljudskim stanicama lako se spajaju sa staničnom membranom i “guraju” sadržaj u ćeliju stanice i prolaze membranu nepromijenjeni i razgrađuju se unutar stanice.
Liposomi su stabilni pri niskom pH i stoga su stabilni u želučanoj kiselini.

Bioraspoloživost

Što se tiče bioraspoloživosti, da li je  bolja ili ne ovisi o aktivnoj tvari: tu možemo navesti dva primjera,  vitamin C i kurkumin. Vitamin C (askorbinska kiselina) je vitamin topiv u vodi i antioksidans, koji brzo podliježe oksidaciji i raspadanju, te može iritirati želučanu i crijevnu sluznicu. Ako se uzima u liposomalnom obliku, sluznica se ne iritira, vitamin C se značajno apsorbira i postiže visoke koncentracije u krvi.
U studiji koju su proveli Davis i Hickey s kolegama, saznali su da liposomalni vitamin C može postići koncentraciju u krvi do 400 μmol / I, što je oko dva do tri puta veća koncentracija koja se može postići oralnim uzimanjem vitamina C. Naravno, s liposomalnim vitaminom C ne dostižemo razinu intravenskog vitamina C.
 
Drugi primjer je kurkumin. Kurkumin je visoko aktivan polifenol, koji dobro djeluje u gastrointestinalnom traktu kao “hvatač” kisikovih radikala i trebao bi imati zaštitnu ulogu pri razvoju raka na debelom crijevu. Nažalost, slabo se apsorbira i brzo metabolizira. U liposomalnom obliku, kurkumin je brži, te u znatno većoj količini prolazi iz crijeva u tijelo, gdje djeluje protuupalno i zaštitno kao “hvatač” kisikovih radikala.

Stručno mišljenje

Za dodatna objašnjenja prof. dr. Borut Štrukelj, mag.farmacije s Farmaceutskog fakulteta u Ljubljani je dao svoje stručno mišljenje, te kaže da liposomalna tehnologija predstavlja naprednu farmaceutsku tehnologiju, koja omogućuje veću zaštitu aktivne tvari u probavnom traktu, bolju i bržu apsorpciju i na taj način dostiže visoke koncentracije u krvi.

Prednosti Ekolife liposomalnih vitamina