Search
Search

Povratak u školu i kako ojačati imunitet kod djece?

Roditelji se često pitaju: Postoje li načini kako ojačati imunitet kod djece?

Jačanje imuniteta kod djece postaje važno s početkom školske godine i promjenom godišnjeg doba, a očuvanje zdravlja djece je ključno za njihov pravilan rast, razvoj i uspjeh u školi.

Najbolji način da se održi imunološki sustav zdravim je u osnovi poduzimanje potrebnih koraka za očuvanje zdravlja.

1. Pravilna prehrana

Pod pravilnom tj. zdravom prehranom mislimo na hranu bogatu voćem i povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim proteinima. Zdrava prehrana također uključuje mliječne proizvode ili drugi izvor kalcija i zdravih masti, poput biljnih ulja. Hrana koju treba izbjegavati su prerađeni proizvodi, hrana s dodanim šećerom i nezdrave masti, poput zasićenih masti prisutnih u životinjskim proizvodima. To ne znači da vaše dijete nikada ne smije jesti kolačiće ili sladoled. No, ako želite da vaše dijete bude zdravo, takva hrana ne bi trebala biti prisutna svaki dan.

2. Redovita fizička aktivnost

Vježbanje nas drži zdravima i manje sklone oboljenjima. Djeca bi trebala biti aktivna barem sat vremena dnevno. To može biti igra na otvorenom, stogan potičite djecu da svakodnevno provode vrijeme na svježem zraku, igrajući se, trčeći, vozeći bicikl i slično. Redovita fizička aktivnost pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine i jačanja imuniteta. Također to može biti i bavljenje sportom. Sport ne samo da jača tijelo, već razvija i timski duh i disciplínu.

3. Kvalitetan san

Svi nam je potreban san da bismo obnovili i napunili energiju, uključujući i djecu. Količina sna koja je potrebna djetetu varira prema dobi (od 12 do 16 sati dnevno za dojenčad, od 8 do 10 sati za tinejdžere) no to također zavisi od djeteta do djeteta (neka jednostavno trebaju više sna od drugih). Možete poticati zdrav san ograničavanjem ekrana — za tinejdžere, uređaji bi trebali biti isključeni sat ili dva prije spavanja i po mogućnosti ne bi trebali biti u spavaćoj sobi tokom noći — i pridržavanjem redovnog rasporeda.

4. Upravljajte stresom

Stres nas čini manje zdravima i sklonijima infekcijama. Pobrinite se da djeca imaju vrijeme za igru i pristup aktivnostima i ljudima koji ih usrećuju. Provodite vrijeme zajedno kao obitelj i stvorite prilike za vaše dijete da razgovara o svemu što bi moglo biti zabrinjavajuće. Ako iste zabrinuti oko raspoloženja ili emocionalnog zdravlja vašeg djeteta, razgovarajte sa svojim doktorom.

5. Higijena

Svi članovi obitelji mogu poduzeti jednostavne mjere opreza za očuvanje zdravlja. Perite ruke. Pokrijte kašalj i kihanje laktom. Ostanite podalje od bolesnih osoba koliko god je moguće. Pranje ruku: Naučite dijete da redovno pere ruke, posebno prije jela i nakon korištenja toaleta. Pravilna higijena ruku smanjuje rizik od širenja infekcija. Zubna higijena: Redovno četkanje zuba, najmanje dva puta dnevno, i posjete stomatologu su neophodni za zdravlje zubi i desni.

Početak rujna znak je da se bliži nova školska godina pa je potrebno odraditi i posljednje pripreme prije škole. Iako je mališanima u početku malo teže prihvatiti povratak u školske klupe, jer potrebno je ponovno uspostaviti rutinu koja uključuje rješavanje školske zadaće i ostalih aktivnosti vezanih uz školu, ništa lakše nije ni roditeljima. Posebice ako u školu kreću prvašići. Povratak u školu znači i razmišljanje o imunitetu. Stoga je uz pravilnu prehranu jako bitna i suplementacija.

Preporučuje se uvođenje vitamina C, vitamina D3 (od listopada do ožujka), cink kao i probiotike.

Pretplati se na naš newsletter!

Prijavite se na newsletter i prvi ćete dobiti informacije o novostima, ekskluzivnim ponudama i posebnim događanjima.